Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon ne demektir? Nasıl çalışır?

Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmanın nispeten kalıcı, konforlu ve hızlı  bir yoludur. Klinik çalışmalarda, lazer epilasyon cihazları ile %90 başarı sağlanabildiği kanıtlanmıştır. Epilasyon sırasında lazer ışığı cilde zarar vermeden  kıl kökündeki pigmentlere etki  eder. Kıl kökü tarafından emilen bu enerji, ısıya dönüşerek kıl kökünü tahrip eder. Kalıcı epilasyon için kıl kökünün yok edilmesi amaçlanır. Koyu renkli ve kalın tüyler ısıyı daha iyi tuttukları için lazer ile tedavileri daha başarılıdır.

Lazer ne demektir? Ne işe yarar?

Lazer, farklı  dalga boyunda ışık üreten bir cihazdır. Epilasyonda kullanılan lazerler hedef kıl kökleri tarafından emilebilen yüksek enerjili ışık yayarlar. Farklı hedefler için farklı dalga boyları kullanılır. Epilasyondaki hedef kılın yapısında bulunan,  melanin pigmentidir.

 

Lazer Epilasyonda hassas denge, hangi cihazın kullanılacağına nasıl karar verilir?

Lazer epilasyonun zor olan; derideki melanin pigmentine zarar vermeden kılda bulunan  melanin pigmentini tahrip etmektir. Bundan dolayı lazer ışığının kılı ısıtıp tahrip etmeli fakat bulunduğu bölgedeki deriye zarar vermemelidir. İnsanların cilt tonu koyulaştıkça; kılın bulunduğu deriye zarar verme olasılığı da artmaktadır. Bu mantıkla lazer epilasyon için üç farklı lazer cihazı geliştirilmiştir. (Diode, Alexandrite, Nd-YAG) Hangi cihazın kullanılmasının uygun olacağı, kişinin cilt tonuna ve kıl tipine göre doktor tarafından belirlenmelidir. Bu sebeble lazer epilasyon yapılan merkezlerde her 3 cihazın da bulunması önemlidir.

 

Lazer Epilasyonda sadece doğru cihaz yeterlimidir?

 

Lazer epilasyon için onaylı, kaliteli  ve iyi bir lazer epilasyon cihazı bulundurmak yeterli değildir. Lazerlerin dalga boyu faktörü her ne kadar önemli olsa da atışın süresi, enerjinin nekadar yoğun olduğu, uygulamanın kişiye, bölgenin neresi olduğuna, kılın renk tonuna göre ayarlanarak kullanılması gerekir. Aksi halde en iyi cihazlar bile doğru ayarlar yapılarak kullanılmadığı için hem etkili olmaz hem de komplikasyon riski artar. Uygulamalar sırasında kılın yapısı  değiştiği için kullanılan ayarlarda da değişiklikler gerekir. Bu sebeple uygulama deneyimli ve bilgili doktorlar tarafından ya da doktorların kontrolünde yapılmalıdır.

 

Lazer Epilasyon yaptırmak istiyorum, ne yapmalıyım?

İlk önce  doktor tarafından kişinin değerlendirilmesi gerekir. Tüylenme sebebinin  bir hastalıktan olması düşünülürse nedeni araştırılmalıdır. Hormonal bir sebep varsa ilk önce bu problem tedavi edilmelidir. Eğer bu yapılmadan epilasyona başlanırsa başarı şansı çok azdır. Ayrıca, tedaviye başlamadan önce asla tüylerin sarartılmaması, cımbız, ip yada ağda kullanılmamış olması gerekir.

 

Lazer Epilasyon kimlere ve hangi bölgelere uygulanabilir? Lazer Epilasyon uygulaması nasıl yapılır?

12 yaş ve üzeri herkes lazer epilasyon yaptırabilir. Hamile bayanlarda yeterli bilimsel kaynak olmadığı için uygulama tartışmalıdır. Lazer epilasyon uygulaması için en ideal kişi cilt tonu açık, kılları koyu renk olanlardır. Bronzlaşmış olan kişiler lazer seanslarını ertelemelidir.

Tüylerin uzun olması şart değildir fakat lazer epilasyonun başarılı olması için  köklerin olması şarttır. Bu sebeble yüzümüzdeki kıllar 1-2 hafta, vücudumuzdaki kıllar 3-4 hafta içinde ağda, cımbız veya iple alınmamış olmalıdır. Tüyler uzun ise lüzumsuz enerji kaybını önlemek için kısaltılır ve bölge lazer ışığı ile taranır. Kökleri etkilenen tüyler uzamaya devam eder fakat  1-3 hafta içerisinde dökülür.

Lazer epilasyon kaç seans uygulama gerektirir ?

Kıl renkleri, kalınlıkları, derinlikleri ve büyüme evrelerinde olan farklardan dolayı seans sayısı kişiye göre hatta aynı kişinin farklı bölgelerine göre değişir. Bu nedenle kesin bir seans sayısı vermek doğru değildir. Ortalama vücut bölgeleri için 3-8 seans yeterli iken, yüz için 8-10 seans da azalma sağlansa da kıllanma süreci devam ettiği takdirde lazere ihtiyacımızda da devam eder. Kılın renk tonu, kılım kalınlığı, derinin renk tonu, uygun dozun kişi tarafından tolere edilebilirliği, kılın derinliği, uygulama bölgesi ve kişinin hormonal yapısı seans sayısını ve başarı oranını etkiler.


 

Lazer Epilasyon seans aralıkları ne kadardır?

Lazer epilasyonda seans sayısı vücudun bölgelerine göre değişmektedir. Yüzde 4-8 hafta, gövde tüylerinde 8-12 hafta aralıklarla epilasyon yapılması uygundur. Seansların sık olmasının yararı yoktur hatta olgun dönemdeki kılların etkilenme olasılığını azaltır ve negatif etkileyebilir. Lazer epilasyon seans sayısı  arttıkça tüylerin olgun evreye geçmesi gecikeceğinden seans aralıklarını daha da uzatılabilir. Bilimsel veriler  kalıcı tüy kaybı için en az 4-6 seans tam taramanın gerekliliğini göstermiştir. Tüyler bitmiş gibi görünsede seans aralıkları uzatılarak olması gereken seans sayılarının tamamlanması başarı oranını artıracaktır.

 

Lazer Epilasyon tedavisi sonrası iz kalır mı?

Lazer epilasyon seansı sonrasında yaklaşık 10 dakika bazen de  2 gün sürebilen kızarıklıklar olabiliceği bilinmelidir bu durum geçicidir endişe etmeye gerek yoktur. Esmer tenlilerde lazer ışığının, cildin üst tabakasındaki melanin pigmentlerini de etkileyebileceğinden, ciltte yanık, leke ya da iz kalma riski vardır. Bu risk Nd-YAG ya da Diod lazerlerde çok daha azdır. Oluşan lekeler ortalama 2-6 ay içinde kaybolur. Lekelerin geçmediği bazı durumlarda peeling, mezoterapi, Erb-Yag lazerler kullanılabilir.

 

Lazer Epilasyon güvenli midir?

Lazer cihazının ürettiği enerji bir dalga boyu ışıktır. Cilde zarar vermez doğrudan kıl köküne ulaşır, vücutta kalıcı değildir artık bırakmaz. Mesela  röntgen ışınları vücudumuzda radyasyon gibi artık bırakmaktadır ve belirli bir dönem içerisinde çok fazla maruz kalınırsa risklidir. Fakat lazer ışığının vücutta bıraktığı herhangi bir artık ve kanserojen etkisi yoktur dolayısıyla güvenlidir. Lazer epilasyon uygulamalarının güvenili olduğu  ve kalıcı etkisi, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA, Food and Drug Association) tarafından 1997 yılında onaylanmıştır.

 

Kayseri Lazer Epilasyon fiyatları nasıldır ? Lazer epilasyon pahalımıdır? Kayseri Mooonlight Lazer Epilasyon fiyatları ne kadar?

Kayseri Moonlight Lazer Epilasyon Merkezi olarak  en çok  karşılaştığımız soruların başında  Lazer epilasyon fiyatları nedir, pahalı bir işlem midir? Kayseri’de lazer epilasyon yaptırmak istersem ne kadara mal olur ? Biz Kayseri Moonlight Lazer Epilasyon Merkezi ve özelliklede bir lazer epilasyon merkezi olarak ilk görevimizin danışanlarımızı bu konularda olabildiğince bilgilendirmek ve hatta bazı noktalarda onları uyarmak olduğu bilinci ile hareket ediyoruz. Bu tür nedenlerden yola çıkarak fiyat politikasından önce danışanımızın ön değerlendirmesi sonrasında misafirimiz için en uygun lazer epilasyon seçeneği belirlenir ve  bu konuda detaylı bilgi verilir. Bunun yanı sıra en önemli husus unutmayınız ki her danışanımız için Lazer Epilasyon uygun olmayabilir. Bu uygulama da asıl amaç danışanlarımızın bu uygulamadan sonra gerçek anlamda istedikleri sonucu alabilmeleridir.Bu sebeble mutlaka tüm danışanlarımıza uygulama öncesi, uzamanlarımız tarafından ön değerlendirilmesi yapılarak bu uygulamanın uygun olup olmadığı kendisine aktarılır.

Sık Sorulan Sorular

Lazer epilasyon nedir?

Lazer epilasyon insanların günlük hayatına büyük rahatlık getiren, istenmeyen kıllardan en sağlıklı, hızlı ve konforlu şekilde kurtulma yöntemidir. Kıl kökünde bulunan melanin, lazer ışığının ısısı ile zayıflatılır. Belli bir seans sonrasında, artık çıkmayacak duruma gelir.

Lazer epilasyondan sonra tüyler ne zaman dökülür?

Kişiye ve vücudun bölgelerine göre kılların dökülme süresi farklıdır. Örneğin Alexandrite lazer, seans sırasında kılları döker, daha sonra çıkan kıllar da en fazla üç hafta içinde tamamen dökülür. Buz lazer ve diğer lazer yöntemlerinde de kıllar maksimum 3 hafta içinde tamamen dökülür.

En etkili lazer epilasyon cihazı hangisidir?

Lazer epilasyon teknolojisi yıllardır geliştirilen bir teknolojidir. Mevcut lazer epilasyon cihazlarının çoğu son derece etkili cihazlardır. Fakat lazer epilasyondan başarılı sonuçlar elde edebilmek için kişinin durumuna, ten rengine, ve kıl türüne en uygun cihazı seçebilmek önemlidir.

Lazer epilasyon seansı kaç dakika sürer?

Lazer epilasyon seans süreleri teknolojinin de ilerlemesiyle birlikte oldukça kısalmıştır. Buz Lazer ile tüm vücut epilasyon seansı 45-50 dakika gibi bir sürede tamamlanabilir. Bölgesel uygulamalarda seans süreleri 5-10 dakika gibi kısa sürede bitmektedir.

0 Yorum

Henüz onaylanmış yorum yok!Yazıya ilk yorumu siz yazarak düşüncelerinizi diğer kullanıcalarla paylaşabilirsiniz..

Yorum Yaz